طراحی سایت
سه شنبه 29 اسفند 1396.
تاریخ شمسی :

بلوک سیمانی و ویژگی های آن

بلوکهای سیمانی از نظر شکل ظاهری به انواع تو خالی باربر و غیر باربر ، توپر و آجر بتنی تقسیم می شوند . این نوع بلوکها از لحاظ محل مصرف ، به دیواری توکار و نمادار ، تیغه‌ای ، ستونی و سقفی گروه‌بندی می‌شوند . بلوکهای مخصوصی نیز برای دودکش ، نعل درگاه ، جدول خیابانها و پیاده‌روها و فرش کف ساخته می‌شود.برای ساخت بلوک سیمانی یا بلوک بتنی ، سیمان ، آب ، شن ریزدانه و ماسه یا دیگر سنگدانه‌های مناسب با یکدیگر مخلوط شده و پس از لرزاندن و متراکم کردن مخلوط حاصل ، در محیط مناسب عمل آورده می‌شود . از بلوکهای سیمانی در دیوارهای خارجی و داخلی به صورت باربر و غیر باربر ، در تیغه‌ها و سقفها و سایر قسمتهای ساختمان استفاده می شود . مزایای این محصول عبارتند از : صرفه‌جویی در مصرف مصالح و زمان اجرا ، حمل آسان ، مقاومت نسبی در برابر انتقال حرارت و صوت و سهولت در مسلح کردن .
خصوصیات و حدود قابل قبول بلوکهای دیواری 
بلوکهای سیمانی ساده باید مکعب مستطیل شکل و کاملاً سالم و بدون نقص بوده و سطوح آن بگونه ای باشد که اندود و ملات براحتی به آن بچسبد .
استاندارد شماره 70 ایران ، بلوکهای توخالی دیواری را به انواع 40×30×20 ، 40×20×20 و 40×10×20 سانتیمتر طبقه بندی کرده است .  این استاندارد همچنین جمع طول قطعات توپر را بیش از کل طول در همان جهت و سطح قسمتهای پر را بیش از 50 درصد سطح کل بلوک در جهت عمود بر بار وارده و ضخامت حداقل جداره‌ها و پوسته خارجی بلوکها را برای بلوکهای کوچک 3 سانتیمتر و برای بلوکهای متوسط و بزرگ 4 سانتیمتر تعیین نموده است . 
مخلوط بتن مصرفی در ساخت بلوک باید متشکل از یک پیمانه سیمان و 3/5 پیمانه شن (به قطر حداکثر نصف ضخامت نازک‌ترین دیواره بلوک) و 2/5 پیمانه ماسه و 150-130 لیتر آب برای بتن لرزیده یا 180-160 لیتر برای بتن نلرزیده باشد . 
مخلوط کردن می‌تواند به روشهای دستی یا ماشینی انجام شود . در صورتی که ساختن بلوک به روش دستی انجام گیرد ، مخلوط باید آرام آرام و در لایه های 5 تا 7/5 سانتیمتر در قالب ریخته و هر لایه جداگانه کوبیده و متراکم گردد تا قالب کاملاً پر شود و در آخر روی قالب توسط ماله صاف و همسطح گردد. در صورت استفاده از 
روش مکانیکی ، قالب باید تا ارتفاع بالاتر از سطح نهایی آن پر شده و مخلوط درون قالب پس از لرزاندن ، کوبیده و صاف شود . پس از قالب‌گیری باید بلوکها را بلافاصله از قالب جدا نموده و توسط پالت به محل مناسبی برای عمل‌آوری منتقل ساخت . عمل‌آوری ممکن است به یکی از روشهای زیر صورت پذیرد:
عمل آوری از طریق گرم کردن
این روش در کارهای با ابعاد کم مورد استفاده قرار می گیرد و نیاز به امکانات زیادی ندارد . در این روش ، بلوکها در مقابل بخاری مجهز به بادبزن قرار گرفته و هوای گرم از بین آنها عبور می‌نماید . روی بلوکها باید با پوشش مناسب جهت حفظ گرما و رطوبت پوشانیده شود .
-  عمل آوردن با آب
این روش که معمولا در هوای گرم و خشک مورد استفاده قرار می گیرد ، به وسایل و تجهیزات خاص نیاز ندارد ، جز آبپاشی برای حفظ رطوبت و سرپناه برای محفاظت در برابر تابش آفتاب ، باد و باران . میزان آبپاشی در این روش بستگی به شرایط جوی داشته و حدود یک هفته طول می کشد . آبپاشی باید بگونه ای انجام شود که صدمه به بلوکها وارد نشود و در تمام مدت ، بلوکها رطوبت خود را حفظ کنند .
-  عمل آوردن با بخار آب
برای کاهش طول زمان کیورینگ ، از روش گرم کردن بلوکها با بخار آب استفاده می‌شود . این روش که بیشتر در تولید انبوه بلوک به کار می‌رود ، نیازمند اطاق بخار است . درجه حرارت اطاقهای بخار تا 80 درجه سانتیگراد می‌رسد . افزایش و کاهش درجه حرارت بلوکها در این حالت به آرامی صورت می‌گیرد تا بلوکها ضمن عمل‌آوری ، آب خود را از دست ندهند . در این موارد مدت عمل‌آوری به حدود یک روز تقلیل می‌یابد.
صرف نظر از اینکه عمل‌آوری به چه روشی انجام می شود ، پس از پایان زمانهای فوق الذکر ، باید بلوکها را به محلی که در معرض تابش مستقیم خورشید و وزش باد نباشد ، منتقل ، و به مدت 3 هفته تمام آنها را مورد مراقبت قرار داد ، تا به طور یکنواخت خشک شوند ، به نحوی که میزان رطوبت باقیمانده در آنها از 2 درصد برای بلوکهای با وزن مخصوص 1400 کیلوگرم بر متر مکعب و 5 درصد برای بلوکهای با وزن مخصوص کمتر از 1400 کیلوگرم بر متر مکعب بیشتر نباشد . مصرف بلوکهای دارای رطوبت بیش از این ، در دیوار باعث جمع‌شدن کار و ایجاد ترک خواهد شد .
مقاومت فشاری متوسط 12 عدد بلوک نباید از 280 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع (برای سطوح پر) کمتر شود ، مشروط بر اینکه تاب فشاری هیچ یک از بلوکها از 75 درصد مقدار مقاومت متوسط به دست آمده کمتر نباشد.
بلوکهای سبک
بلوکهای سبک دیواری و سقفی به منظور کم کردن بار مرده و کاهش تبادل حرارتی و صوتی در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند . این بلوکها را از انواع بتن سبک  مانند بتنهای گازی و سبکدانه می‌سازند .
وزن مخصوص بلوکهای سبک از 1200 تا 1450 کیلوگرم بر متر مکعب و مقاومت فشاری متوسط 3 نمونه آنها باید حداقل 70 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و حداقل مقاومت فشاری یک نمونه 55 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع باشد .
بلوکهای نمادار
بلوکهای نمادار با ابعاد بلوکهای دیواری ساخته می شوند ولی نمای آنها صاف و نقشدار است . جهت اجتناب از زخمی شدن و پریدگی لبه‌ها و سطوح در موقع شکستن بلوکهای نمادار برای مصرف ، آنها را در اندازه‌های نیمه و سه قدی نیز می‌سازند . جهت تامین صافی سطوح در این نوع بلوک ، باید مقدار سیمان قدری بیشتر از بلوکهای معمولی باشد .
وزن بلوک
وزن بلوک بستگی به وزن بتنی دارد که  با آن ساخته شده است، بلو‌کهای ساخته شده از شن و ماسه طبیعی رودخانه‌ای یا شکسته، دارای وزن ویژه‌ای معمولی و در حدود 2000 کیلوگرم بر متر مکعب هستند، بلوکهای با وزن ویژه کمتر از 1680 کیلوگرم بر متر مکعب را بلوک سبک به حساب می‌آورند، در ساخت این بلوکها از دانه‌هایی مانند پوکه معدنی و پوکه ساختگی استفاده می‌شود. مقاومت بلوکهای سبک با وجود کاهش وزن، در مقایسه با بلوکهای معمولی، کاهش چشمگیری ندارد.

 

 

سبک سازی با بتن سبک

روش های پخت سیمان

سنگ های ساختمانی

اطلاعات تماس

آدرس:
پونک،سیمون بولیوار،خیابان سجاد،کوچه اول بعد از کارواش سجاد انتهای کوچه پخش مصالح حصارکی
تلفن:
44854255- (021)
فکس:
44830183(021)
همراه:
09121500027
وب سایت:
www.hesaraki.co
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره پخش مصالح حصارکی

شرکت پخش مصالح ساختمانی حصارکی مفتخر است با سابقه ای در حدود ده سال در عرصه توزیع انواع مصالح ساختمانی از قبیل سیمان ، گچ ، اهک ، قیر ، یونولیت و ... با خدماتی نوین در خدمت همشهریان عزیز و هموطنان گرامی می باشد

 " افتخار ما رضایت مشتریان گرامی ماست "

    

 


جدول لینک های مرتبط