قیمت آجر فشاری

قیمت آجر فشاری

آجر و مراحل تهیه آن
آجر طی مراحل زیر آماده سازی می شود.

مرحله اول: فراهم نمودن خاک رس

خاک رس را با استفاده از ماشین و یا به روش دستی برداشت می نمایند و به وسیله ابزاری به نام تسمه نقاله یا کامیون به مکانی که آجر قرار است در آن آماده شد انتقال می دهند.

مرحله دوم : مناسب سازی خاک برای استفاده

همراه خاک رسی که توسط تسمه نقاله به کارخانه آجرپزی منتقل می شود کلوخ بزرگ و دیگر مواد دانه درشت قرار دارد. برای تهیه گل لازم است خاک رس از دیگر مواد جدا شده و خاک خالصی بدست آید.

مرحله سوم : آماده سازی گل و قالب‌گیری خشت

بعد از آن که خاک رس از کلوخ و مواد اضافی جداسازی شد نوبت به تهیه خشت می رسد. در روش سنتی پس از یکدست سازی خاک آخوره و یا توده ای فراهم می نمایند تا با افزودن آن در حدود 30 الی 35 درصد وزن خاک گل ساخته شود. با ورز دادن گل، گل حالت خمیری به خود می گیرد پس از آن بدون کوچکترین فشاری، گل را داخل قالبی می ریزند و خشت زنی صورت می گیرد.
آجری که به روش دستی تولید می شود و گاها برای سهولت در قالب گیری مقدار آب افزوده شده را به میزان 2 برابر افزایش می دهند، آجر فشاری نام دارد.
قالب های که رایجا برای خشت زنی استفاده می شود به شرح زیر است.
-قلب چهارتایی خشت‌زنی
-کلاف قالب (کشیده) بدون ته
-قالب جفتی (خشتی) ایرانی
-کلاف قالب تکی مربع (خشتی) بدون ته
در کارخانه ها نیز خشت زنی و قالب گیری گل صورت می گیرد. که به صورت سه روش صورت می گیرد.
روش گل نرم: در این روش میزان آب افزده شده20 الی 30 درصد وزن خاک است. گل خمیر شده را از دستگاه مکنده ای عبور می دهند. روش بعدی هوازدایی است پس از آن خمیر را با سیم آهنی برش می زنند و محصول بدست آمده برای خشک شدن به دستگاه های خشک کن انتقال داده می شود.
روش گل سفت: در این روش میازن آب برای تهیه گل 20 الی 25 دصد وزن خاک است. بقیه مراحل تهیه خشت همانند روش گل نرم است. در واقع برای آن که آجری با مقاومت بالا بدست آید میزان آب را به نسبت روش قبل کاهش می دهند.
پرس کردن خاک نیمه‌خشک: در این مرحله مقدار آبی که لازم است حدود 10 الی 8 درصد وزن خاک بوده در واقع فقط برای مرطوب شدن ذرات خاک آب احتیاج است. سپس با استفاده از دستگاه پرس با فشاری در حدود 70-80 کیلو بر مخلوط بدست آمده خشت به وجود می آید. دیگر مرحله خشک کردن در این روش وجود ندارد.
خشک کردن خشت نیز به رو ش های مختلفی انجام می گیرد که عبارتند از:
_ قرار دادن خشت در هوای آزاد به مدت ۱۳_۱۵ روز
_بهره گیری از کوره حلقه ای شکل هوفمان و قرار دادن خشت در اتاقک‌های کوره یا بام آن
_ استفاده از گرم‌خانه (اتاق گرم): اتاقی بلند و باریکی که از پایین آن هوای داغ رد و بدل می‌شود. رطوبت فضا نیز از سمت بالای اتاق مکیده می‌شود.

تهیه آجر یا به عبارتی آجرپزی
برای تهیه آجر خشت های خشک شده را در کوره می چینند تا آبد داخل خشت کاملا متبلور شود و دانه های خاک کاملا به هم چسبیده شوند و آجر تولید شود.
میزان دمایی که برای پخت آجر لازم است حدود 800 الی 1200 درجه سانتی گراد می باشد.
به این روش آجری با کیفیت بالا تولید می شود.
سایت حصارکی آماده ارائه خدمات مربوط به تهیه مصالح ساختمانی می باشد. برای اطلاع از آخرین قیمت مصالح ساختمانی و آجر می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید. و یا در قسمت سفارش آنلاین سفارش خود را ثبت نمایید.