قیمت آهک

قیمت آهک

آهک چیست؟

انتقال حرارت بالا به سنگ آهک باعث اکسید شدن کلسیم می شود که محصول تولید آن آهک است.
در طول دوران زندگانی بشر از فواید آهک و گچ در ساخت انواع بنا استفاده می شود. برای اتصال محکم قطعات سنگی و چوبی از آهک استفاده می کنن

انواع آهک


معمولا از سه نوع آهک در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود.
1. آهک چرب یا پر قوه
ناخالصی اندک در حدود 4 درصدی درون آهک وجود دارد. خصوصیت اصلی این دسته از آهک ها این است که در تماس با آب حجیم شده و مقدار آن 2 الی 3 برابر بیشتر می شود. مخلوط این ماده با شن در تماس با گاز کربنیک در کثری از ثانیه سفت می شود. اهک چرب را به همین جهت آهک هوایی می نامند.
2. آهک های کم قوه

این نوع آهک از سنگ آهک هایی که ۵ تا ۶ درصد آهک دارند، تولید می شود و ناخالصی های عمده آن را اکسید آهن (II) گل اُخری ، اکسید سیلیسیم (سیلیس) و اکسید آلومینیوم (آلومین) تشکیل می دهد. از ویژگیهای این نوع آهک آن است که سرعت شکفته شدن بسیار کند بوده و در ترکیب با شن ، به آرامی در هوا سفت می شود.
3. آهک های آبی
این نوع آهک ، معمولا از سنگ آهک هایی که حدود ۶ تا ۲۲ درصد گل رس دارند، تشکیل می شود. از ویژگیهای مهم این نوع آهک آن است که دور از مجاورت در هوا و حتی در زیر آب ، به آرامی سفت می شود، در تماس با آب خیلی سریع حجیم می شوند و با آب خمیر کم چسب تولید می کند. بطور کلی این گروه از آهک ها حد واسط بین آهک های هوایی و سیمان هستند.
روشهای تهیه آهک
از حرارت دادن سنگ آهک در دمای بالا در حدود 1000 تا 1200 درجه آهک تولید می شود. هر چه دما بالتر باشد سنگ آهک بهتر شکل می گیرد.