قیمت یونولیت

قیمت یونولیت

یونولیت یا پلاستوفوم چیست؟

در ایران بنام یونولیت (Jonulite) ، پلاستوفوم و آکاسیف شناخته می‌شود. در واقع نام اصلی آن Expanded Polystyrene یا EPS است که همان پلی‌استیرن انبساطی می باشد. در برخی موارد یونولیت را به نام فیبر سفید نیز می شناسند. این ماده اولین بار در جنگ جهانی دوم برای گذر از رودخانه ها توسط آلمانی های مورد استفاده گردید.
Styrofoam یا یونولیت محصولی متخلخل می باشد که در نتیجه سبک نیز می باشد. یونولیت عموما رنگی سفید دارد که نتیجه فرآیندهای پتروشیمی می باشد. بدین ترتیب که مواد پلی استایرن را داخل قالب ها ریخته و منبسط می نمایند. این ماده پلیمر به دلیل تخلل درصنایع بسته بندی و با چگالی وزنی خیلی پایینی که دارد به عنوان محافظ و باز هم به دلیل خاصیت تخلل و ماده اصلی خویش به عنوان عایق (رطوبت و دما و صدا) نیز مورد استفاده قرار می گیرد. یونولیت مقاومت قابل توجهی در برابر عبور صوت و دما و حرارت دارد.

کاربرد یونولیت در ساختمان

یونولیت ساختمانی همان یونولیت تولید شده به روش فوق می باشد که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. بعنوان مثال یونولیت در مقایسه با سفال وزن کمتری دارد و سرعت اجرا کردن کمتری دارد همچنین خاصیت عایق بودن بیشتری دارد پس کم کم جای سفال را در صنعت ساختمان می گیرد. عموما جهت عایقکاری سفالها از یونولیت استفاده می نمایند حال اگر به جای سفال از یونولیت استفاده گردد تاثیر بهتری خواهد داشت زیرا هم سبک تر از سفال می باشد و سبب کاهش وزن سازه می گردد و هم در صورت رعایت استانداردهای تولید و ساخت عایق حرارتی و حریق می باشد.
به این نکته باید توجه داشت که یونولیت ساختمانی تولید شده که ماده اولیه و فوم آنها از مواد ایرانی باشد در مقابل حریق مقاومت نداشته و شعله ایجاد می کند ولی یونولیت ساختمانی تولید شده با مواد اولیه تولید خارج در مقابل اتش سوزی مقاومت می کنند.

موارد مصرف یونولیت ساختمانی

• از یونولیت ساختمانی برای پوشش سقف استفاده می گردد. از این یونولیت در تولید بلوک‌های پلاستوفوم سقفی استفاده می شود. همانطور که در بخش پیشین اشاره گردید از این یونولیت ها برای عایق کاری سفال ها در مقابل حرارت و صوت ها در ساختمان های مسکونی و سایر سازه ها استفاده می گردد.
• از آنجائیکه یونولیت ساختمانی در مقابل عبور حرارت مقاومت دارد به عنوان عایق برودتی (عایقکاری دما) در یخچال های صنعتی و سردخانه‌هی نیمه صنعتی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
• از یونولیت ساختمانی که از ورق پلاستوفوم ساخته می شود به عنوان عایق ساختمان در مقابل رطوبت و دما و حریق استفاده می شود.
ضرایب عایق بودن یونولیت ساختمانی :
• به ازای هر 10 سانتی متر یونولیت معمولی: در برابر صوت ۴۲ دیزبل عایقیت دارا می باشد.
• به ازای هر 10 سانتی متر یونولیت معمولی: در برابر حرارت ۳۵ % عایقیت دارا می باشد.
• از یونولیت ساختمانی در بلوک های سقفی پلاستوفومی استفاده می شود. بلوک های سقفی پلاستوفومی در صنعت ساختمان به عنوان جایگزین بلوک های سیمانی یا سفالی مورد استفاده قرار می گیرد .
از موارد فوق می توان نتیجه گرفت که از یونولیت ساختمانی هم ور سقف و هم در دیوارهای سازه های مختلف اعم از مسکونی و صنعتی استفاده نمود.