گچ و خاک

گچ و خاک

گچ یکی از مصالح ساختمانی است که در صنایع ساختمان سازی از آن استفاده می شود. استفاده از گچ توسط بشر به سالیان بسیار دور برمی گردد. دیواره های مقبره های مصری گواه بر این موضوع است. در ایران از زمان اشکانیان استفاده از گچ مرسوم بوده است.

گچ یک ماده ی طبیعی است که در تمام نقاط دنیا وجود دارد و به فراوانی یافت می شود و از پختن و آسیاب کردن سنگ گچ بدست می آید. این محصول با نام علمی سولفات دو کلسیم در ایران عزیزمان در مناطق کویری، جاجرود، آذربایجان، تهران و مشهد یافت می شود. به لحاظ فراوانی در دریف پنجم قرار دارد و از آن دسته مصالح ساختمانی است که حاوی کلسیم است.

سنگ گچ استخراج شده از معدن، حرارت دیده و به پودر سفید رنگی تبدیل می شود و برای گچ کاری ساختمان آن را با آب ترکیب می نمایند. یکی از مراحلی که در ساختمان سازی انجام می شود نازک کاری ساختمان است که در این مرحله از گج برای صاف کردن و یکسان سازی دیوار و سقف استفاده می شود. هدف از این کار فراهم نمودن دیوار برای اجرای هر نوع دکورسازی و تزئین است.

پودر گچ برای اینکه برای گچ کاری آماده شود باید با آب ترکیب شود که در این مرحله گچ کاران از ترفندهای خاصی استفاده می کنند. پس از مخلوط کردن آب و گچ طوری باید این ترکیب را  هم زد که گلوله ای از گج در آن دیده نشود و وقتی که آماده شد باید به سرعت استفاده کرد چرا که بر اثر قرار گرفتن در محیط به سرعت خشک می شود و دیگر قابل استفاده نیست.

گچی که برای گچ کاری در بر روی دیوار استفاده می شود معمولا به صورت ترکیبی از گچ و خاک است وجود خاک چسبندگی ملات رابیشتر می کند و برای استفاده بر روی دیوار آجری مناسب تر است. اما مقاومت آن را کاهش می دهد از این رو یک لایه گچ پس از لایه گچ و خاک بر روی دیوار کشیده میشود.

مهم ترین مشکلی که گچ دارد این است که در مکان هایی در تماس با آب است گچ در مقابل آب و رطوبت مقاومتی ندارد و طبله کرده و ترک خورده و از دیوار جدا میشود. پس در حمام و آشپزخانه و دیگر مکان هایی که مادام با آب سر و کار دارند نباید از گچ استفاده شود.

زمان گرفتن گچ نباید از 8 دقیقه زودتر و ار 25 دقیقه بیشتر شود و نباید از زودتر از 20 دقیقه و دیرتر از 1 ساعت گچ سفت شود.
سایت حصارکی ارائه دهنده انواع مصالح ساختمانی ، جهت خرید می توانید با ثبت سفارش خود مراحل خرید را انجام دهید.