کاربرد پودر سنگ

کاربرد پودر سنگ در صنایع ساختمانی
بیشترین کاربرد پودر سنگ، در ساختمان‌سازی است. این ماده با گچ، سیمان و سیمان سفید ترکیب می‌شود و به دلیل چسبندگی زیاد باعث افزایش مقاومت و استحکام سازه می‌شود. همچنین از ترک خوردن سیمان بعد از خشک شدن نیز جلوگیری می‌کند. پودر سنگ تولیدشده از سنگ‌ مرمر دارای درجه خلوص بالاتری هستند و از آن برای مصارف صنعتی استفاده می‌شود.

کاربردهای صنعتی پودر سنگ
یکی از کاربردهای پودر سنگ درصنعت استفاده از آن به‌عنوان پرکن برای تولید کاشی، سرامیک و بتن است. همچنین پودر ‌سنگ کربنات کلسیم در ساخت گاز دی‌اکسید کربن خوراکی که در تولید نوشابه‌های گازدار کاربرد دارد. دیگر محصول این ماده آهک است. برای استفاده از پودر سنگ ابتدا سنگ به‌وسیله دستگاه های قدرتمند کوبیده و پودر می‌شود سپس این پودر به‌ وجود آمده قابل استفاده می باشد.
در صنایع گوناگون پودر سنگ با سیمان مخلوط می‌شود. این کار از زمان های خیلی قدیم آغاز شده است، زیرا از آلودگی محیط‌ جلوگیری می‌کند و قیمت تولید بتن را نیز کاهش می‌دهد. درضمن باعث افزایش مقاومت نهایی بتن می‌شود. تولید پودر سنگ در ایران رونق زیادی دارد و خرید پودرسنگ به راحتی انجام میشود.

کاربرد پودر سنگ در مجسمه‌سازی
یکی از کاربردهای پودر سنگ در تولید آثار هنری است. این ماده بعد از خشک شدن ترک برنمی‌دارد، ازاین‌رو یک ماده مناسب برای ساخت آثار هنری به‌شمار می‌رود. خمیر سنگ انعطاف‌پذیری خوبی دارد. از خمیر سنگ برای مجسمه‌سازی، گل‌سازی و تابلوهای ‌برجسته می‌توان استفاده کرد. ماده اصلی خمیر سنگ همان پودر سنگ است. این ماده نقش حجم‌دهنده و قوام‌بخش را در صنایع هنری دارد.

کاربرد پودر سنگ

برای مجسمه‌سازی معمولا از پودرهای سفید استفاده می‌کنند و سپس با اضافه کردن مواد رنگی به خمیر ، رنگ موردنظر را به‌دست می‌آورند اما استفاده از پودرهای رنگی تولید رنگ موردنظر را کمی مشکل‌تر می‌کند.
قیمت کم این ماده و کیفیت مطلوب آن باعث شده است به یک ماده اصلی برای تولید ماده پوشش‌دهنده بوم‌های نقاشی با نام گریس آکریلیک تبدیل شود. همینطور از پودر سنگ برای ترمیم و بازسازی آثار هنری استفاده می‌شود. برخی از این ماده برای تقویت پاستل‌های روغنی خود استفاده می‌کنند.

دیگر کاربردهای پودر سنگ
- پاشش روی قیرگونی‌کاری
دوغاب‌ سنگ، کاشی و سرامیک با مخلوط پودر سنگ و سیمان سفید
- استفاده از سنگ نمره، پودر سنگ و سیمان سفید در نمای ساختمان
- حجم‌دهنده و اتصال‌دهنده ذرات برای آسفالت
- ماده گدازآور در کوره‌های انفجاری جهت تولید سرباره مذاب
- تصفیه فاضلاب‌ به دلیل داشتن ویژگی‌های میکروب‌کشی و ضدعفونی‌کننده
- ضداسیدی بودن برای باز کردن راه فاضلاب‌ها
- اصلاح خاک‌های اسیدی در کشاورزی
- خوراک دام و طیور برای هضم غذای آنها.